a

Telefon Şarjı Neden Erken Biter

Telefon şarjı, sık kullanmaktan, gereksiz uygulamaların arka planda açık kalmasından kaynaklı olarak erken biter.

Modern dünyanın getirdiği en büyük yeniliklerden biri de teknolojidir. Teknoloji dünyasının en yakından bilinen ve en çok takip edilen kategorilerinin başında ise akıllı telefonlar gelmektedir. Akıllı telefonlar, hayatımızın akışına yön vermek için sık kullandığımız cihazlardır. Ama bu cihazların şarj problemi, her kullanıcının canını sıkan durumlardan biridir. Peki, yeni model telefon olmasına ve yeni satın alınmış bir telefon olmasına rağmen, dışarı çıkarken neden hep bir tedirginlik içinde kalırız ve yanımızda powerbank taşımak zorunda kalırız. İşte bu yazımızda, telefon şarjının neden erken bittiği ile ilgili önemli bilgileri sizlere sunacağız.

Telefon Şarjı Neden Erken Biter

Cep telefonu kullanıcılarının en büyük sıkıntısı şarj sorunudur. “iPhone şarjın var mı?” sorusu ya da benzer soruları hemen hemen hepimiz gittiğimiz mekanlarda sormuşuzdur. Peki, bunca para verilip satın alınan cep telefonların bataryası neden bu kadar erken boşalır? İşte cevapları…

1- Ekran Parlaklığı

Akıllı cep telefonlarında en sık kullanılan şey uygulamalar. Yani masaüstü en sık kullanılan bölümdür. Tabi ekranın daha parlak olması için de ekran ışığı ayarını en üst seviyeye çıkartırız. İşte bu, telefonun şarjının erken bitmesindeki en büyük nedenlerden biridir.

2- WiFi’nin Açık Kalması

Cep telefonları, günümüzde bir bilgisayardan daha fazla kullanılır ve internetteki işlerin çoğu da yine telefonlardan yapılır. GPRS operatörlerinin verdikleri internet paketleri çoğu kişiye yetmez, bu da girdikleri her ortamda WiFi aramalarına neden olur. WiFi olsun ya da olmasın bu mod açık kaldığında, telefonun şarjı da erken bitmeye başlar.

3- Konum İstekleri

Kullanmadığımız halde GPRS konum ayarlarımız genellikle açık olur. Aslında gereksiz bir yere açık kalmasının ötesinde erken sürede bataryanın bitmesine de neden olan bu durumdan kurtulmak için konum bildirimlerini kapatmak en doğrusudur.

4- 5G’nin Açık Kalması

Modern teknolojinin getirilerinden biri olan 5G kaliteli bir görüşme yapabilmek için açık kalması gerekir. ancak bunu açık kalması her ne kadar işimize gelse de aynı durumun cep telefonumuzun bataryası için geçerli olduğunu söyleyemeyiz. Yani cep telefonunun şarjının erken bitmesinin sebeplerinden biri de 5G’nin gereksiz yere açık kalmasıdır.

5- Arka Planda Çalışan Uygulamalar

Bazı kişilerde alışkanlık olsa da bazılarında arka plan uygulamalarını kapatma gibi bir alışkanlık yok. Her ne kadar telefon ömrüne zeval vermese de bu durum şarjın erken bitmesine neden olmaktadır. Yani işiniz bittikten sonra arka planda çalışan uygulamaları kapatmıyorsanız, şarjınızın erken bitmesini de sorun etmemeniz gerekir.

Kullanmıyorsanız Kapatın

Telefon Şarjı Neden Erken Biter

 1. Whatsapp’ı kullanmıyorsanız arka planda çalışmasın,
 2. Facebook’u kullanmıyorsanız, arka planda çalışmasın,
 3. Kablosuz ağın olmadığı yerde Wi-Fi açık kalmasın,
 4. 5G özelliği Whatsapp, Mesenger gibi uygulamalarda daha verimli çalışsa da 3G ile de son derece aktiftir, gereksiz yere çalışmasın,
 5. Fotoğraf çekerken gündüz ise flash ışığının açık kalmasına gerek yoktur,
 6. Mail, facebook, twitter uygulamaların otomatik senkranizasyonunu açık bırakmanıza gerek yoktur,
 7. Ekran ışığı gözlerinizde bir problem yoksa düşük modda kalsın.
 8. GPRS konum servisleri işinize yaramıyorsa kapatın gitsin,
 9. Arka planda çalışan uygulamalara 15 dakika içinde ihtiyacınız yoksa kapatın,
 10. NFC özellikli telefonunuz varsa ve kullanmıyorsanız kapatın.

Telefonun Kullanım Ömrü

Telefon Şarjı Neden Erken Biter

Telefonun kullanım ömrü, batarya ile ilişkilidir. Buna göre;

 1. Telefonunuzu günde 1 defa şarj ediyorsanız ortalama 3 yıl kullanabilirsiniz.
 2. Şarjı bitmeden telefonu şarja takmayın gibi söylentilere pek de itibar etmeyin, dışarı çıkacaksanız şarjınız dolu olsun.
 3. En önemlisi telefonunuzla işiniz yoksa gereksiz yere telefonla zaman geçirmeyin, bunun yerine farklı aktivitelerde bulunun.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Fake Instagram Hesabının Sahibini Bulma

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.