a

Steve Jobs’un İlham Verici Hayatı ve Hakkında Merak Edilenler

Dünyaca ünlü Apple’ın kurucusu olan Steve Jobs, 24 Şubat 1955’te San Fransisco’da dünyaya geldi. Apple’ın kuruculuğunu üstlendikten sonra hem kendi adını hem de Apple adını tüm dünyaya duyurmaya başladı.

Steve Jobs Kimdir?

Steve Jobs Kimdir?

Steve Jobs, maddi durumu yetersiz olan ailesi tarafından evlatlık verildiğinde doğumunun üzerinden sadece bir hafta geçmişti. Steve, gençlik yıllarında da teknolojiye ilgisi olan bir çocuktu. Bu ilgisi ve yeteneği onun Hewlett Packard’taki yaz stajını kazanmasına neden oldu.

Steve, 17 yaşına geldiğinde, Kaliforniya’da bulunan Homestead High School’dan mezun olmasının ardından Oregon’daki Reed Colleg’e başvurmuş ve kabul edilmişti. Fakat ailesinin bütün birikiminin eğitimine harcandığını gören Jobs, üniversiteyi 1.dönemin sonunda terk etmek zorunda kaldı. Daha sonra geçmişine dair değerlendirme yaparken “verdiği kararların en etkilisinin okulu bırakmak olduğunu” dile getirmiştir. Çünkü bu kararı vermesi hem ailesini zor durumda bırakmamış olacak, hem de girmek istemediği derslere girme zorunluluğu ortadan kaldırmış olacaktı.

Steve Jobs’un Apple’ı Kurma Serüveni 

Steve Jobs’un Apple’ı Kurma Serüveni 

Steve Jobs, 1976 yılında Steve Wozniak ve Ronald Wayne ile beraber kendi evinin garajında Apple’ın ilk adımlarını atmıştır. İlk üretimleri Apple1 adını verdikleri bir masaüstü bilgisayarı idi. Daha sonra Apple2’yi yaptıktan sonra “West Coast Computer” fuarında gördükleri beklenmedik ilgi ile beraber yerini sağlamlaştırdılar. Daha sonra Steve, 1983 yılında Pepsi’nin CEO’su John Scully’e, “Ömrünün sonuna kadar sadece şekerli su mu satmak istiyorsun yoksa dünyayı mı değiştirmek istiyorsun?” demesi üzerine Scully’nin fikirleri bir anda değişti ve Apple’ın CEO’su olarak göreve başladı ve bu başlangıç Apple’ın prestijini, öncekinden çok daha fazla yükseltti.

Steve Jobs’un Apple’dan Kovulması

Uzun bir süre Apple’da görev yapan Steve Jobs, 1985 yılında şirkette çıkan tartışma sonrasında Steve, şirketten kovuldu. Jobs, daha sonra bu konuyu değerlendirirken çok enteresan bir cümle kullandı. Çünkü Jobs’a göre “Apple’dan kovulması, başına gelen en güzel şey” idi. Çünkü Jobs başarının getirdiği ağırlık ve sorumluluğun yükünden kurtulmuş, yeniden başlamanın rahatlığıyla yoluna devam etmiştir. Daha sonra sil baştan başlayarak “Next” adıyla yeni bir bilgisayar firması kurmuştur.

Apple’ın Steve Jobs’u Geri İstemesi

Apple’ın Steve Jobs’u Geri İstemesi

Jobs, Next isimli şirketi kurduktan sonra ürettiği Next bilgisayarı 6.500 dolardan piyasaya sürdü. Etkili bir bilgisayar olmasına rağmen çok talep göremedi. Bu bilgisayar o kadar donanımlıydı ki, dünyanın ilk internet tarayıcısı bunlardan birinde yaratıldı. Daha sonralarda yazılımı, bugünkü Mac bilgisayarların ve iPhonların temelini oluşturacak bir kapasiteye sahipti. 1993 yılında Apple, girdikleri 188 milyon dolar zararı açıkladı. O zamanın CEO’su olan Sculley görevden alınarak yerine Michael Spindler Apple’ın yeni CEO’su olarak görevi devraldı.

1997’de ayrılan Amelio görevden ayrılınca, yerine Jobs Apple’a geçici CEO olarak alındı. Steven burada ilk iş olarak tutmayan projelerden kurtuldu. Bir sene içerisinde üretilen iMac Apple’ın aldığı hasarı telafi etmekle kalmayıp, piyasada bir devrim etkisi yarattı ve insanlar artık evlerine bilgisayar almaya başladılar. Bu da Jobs’un en büyük başarılarından biri olarak kayıt altına alındı.

Steve Jobs ve Macintosh

1983 yılında piyasaya sürülen “Lisa” modeli fazla maliyetli olduğundan dolayı üretimi durduruldu. Bir yılın ardından Macintosh piyasaya sürüldü. 1984 isimli reklamı  900.000 dolar karşılığında ABD Amerikan futbol liginin final maçının devre arasında sunulduktan sonra inanılmaz bir prestij kazandı.

Steve Jobs’un ölümü

Steve Jobs’un ölümü

Uzun bir dönem Apple’da görev alan ve aldığı görevlerinin tamamında başarı hedeflerine ulaşan Jobs için de nihayet hayatın son dönemleri başlamıştı. Jobs’un ölüm nedeni iç organlarına yayılan pankreas kanserinin solunumunu durdurmasıydı. Macintosh, iMac, iPod, iPad, ve iPhone üreticisi, Apple’ın kurucu ortağı ve ileri görüşlü yönetim kurulu başkanı olan Steve Jobs, son yolculuğuna uğurlandı.

Steve Jobs’un Başarıya Dair Sözleri

“Dünyayı değiştirebileceğini düşünecek kadar çılgın olan insanlar, dünyayı değiştirebilecek işler yapabilir.”

“Vaktiniz değerlidir, sakın başkasının hayatını yaşayarak harcamayın.”

Steve Jobs'un sözleri

“Zamanınız kısıtlı, bu yüzden başka insanların gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin!”

“Harika işler yapabilmenin tek yolu, yaptığınız işi sevmektir.”

Steve Jobs'un sözleri

“Küçük başlayın, büyük düşünün.”

“Eğer bir işi yapıyorsam ve o işe inanıyorsam, her zaman o işte en iyi olmaya çalışırım.”

“Başarılı girişimcilerle başarısız girişimcileri birbirinden ayıran şeylerin yarısının sadece sabır olduğunu gördüm.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Şehit Ömer Halisdemir Kimdir?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.