a

Sözleşmeli Personel Nedir?

Kamu alanlarında herhangi bir alanda personel ihtiyacı çıktığında Devlet Personel Başkanlığı ile Maliye ve Gümrük Bakanlığı’nın görüşleri alınarak mesleki alanda geçici olarak görevlendirilmek üzere personel istihdamına sözleşmeli personel denir.

Devlet dairelerinde görev yapan herkes kadrolu değildir. Bir alanda ek görevli ihtiyacı hâsıl olduğunda kurumlar Devlet Personel Başkanlığı’na talepte bulunurlar. Devlet Personel Başkanlığı, istenilen alan ile ilgili iş ilanları açar ve gerekli görüldüğü kadar personel alımı yapar. İşe başvuru yapan kişiler arasından seçilen bu personeller, geçici yani sözleşmeli personeller olarak görev alırlar. Kamu alanlarında vasıfsız personel alımı çok nadiren yapılır. Avukat, mühendis, mimar, hemşire veya büro personeli olacak şekilde alımlar gerçekleştirilir.

Sözleşmeli Personel Olabilmenin Şartları Nelerdir?

Her ne kadar geçici bir süreliğine olsa da devlet işlerinde her şey nizami ve kanunlara uygun şekilde yürür. Sözleşmeli personel alımı için de başvuruda bulunan kişilerde bazı şartlar aranmaktadır. Bunlar;

 1. TC vatandaşı olmak,
 2. Kamudan yasaklı olmamak,
 3. Belirli bazı suçlardan herhangi bir ceza almamak.

Devlet dairelerinde geçici personel olabilmenin şartları yukarıda saydıklarımızdır. Fakat bunlara ek olarak bazı ayrıcalıklar da aranabilir. İlgili alan üzerine deneyim, sertifika gibi ek bazı talepler de oluşabilmektedir.

Yine sözleşmeli personel olmak isteyenlerden bazı kurumlarda KPSS puanı da göz önünde tutulmaktadır. Genellikle 70 puanın altında puan almama gibi şartlar koşulsa da dediğimiz gibi bu durum kurumun aradığı ek özelliklere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Kurumların genel şartlara ek olarak bazı durumlarda aradıkları diğer bazı şartlar şunlardır;

 1. Yaş,
 2. Eğitim seviyesi,
 3. Yabancı dil, deneyim gibi özel bazı şartlar, kurumların çalışma alanına veya kurumun aradığı bazı şartlara göre istenebilmektedir.

Sözleşmeli Personellerin Hakları Nelerdir?

Kamu kurumlarında çalışan sözleşmeli personellerin, normal memurlar kadar sahip oldukları haklar vardır. Babalık izni, doğum izni, süt izni gibi izinler aynı şekilde işlenmektedir. Sözleşmeli personellerde doğum izni doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olarak belirlenmiştir. Süt izni ise kadrolu memurlarda olduğu gibi doğum izninin bitiminden sonra gelecek ilk 6 içinde 3 saat diğer 6 ay içinde ise 1,5 saat olarak belirlenmiştir. Babalık izni daha önce sözleşmeli personellerde 2 gün iken, sonradan yapılan düzenleme ile birlikte izin süresi 10 güne çıkartılmıştır.

Sözleşmeli personellerde mazeret izni, kadrolu memurlarla aynı olup yıllık 10 gün olarak belirlenmiştir. Buna ek olarak evlat edinmeye dayalı izinler 8 hafta olarak belirlenmiştir.

Sözleşmeli personellerin sahip oldukları haklardan biri de anne, baba, eş ve çocuklardan herhangi birinin ağır bir hastalığının olması ve tedavi sürecinin uzun olması durumunda, bu hallerin sağlık kuruluşlarınca belgelendirilmesi gerekmektedir. Bu tip durumlarda üç aya kadar ücretli izin hakları bulunmaktadır.

Kadın Sözleşmeli Personellerde Hamilelik İzni

Erkek sözleşmeli personellerde genel olarak sunulan haklar yukarıda saydıklarımızdır. Kadınlarda hamilelik de yine sözleşmeli personellere uygulanan haklar arasında yer almaktadır. Hamileliğin 24. Haftasından itibaren “kendi isteği hariç” gece nöbetleri yazılmamaktadır. Bu haklar aynı şekilde engelli olan personeller için de geçerlidir.

Hangi Kurumlar Sözleşmeli Personel Alımı Yapar?

Sözleşmeli personel alımı, gelişi güzel bir şekilde yapılmaz. Her sene TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeler sonucunda kamu kuruluşları o sene içerisinde alacakları sözleşmeli personel sayısını kararlaştırıldıktan sonra Bakanlar, milletvekillerine bütçeleri ile ilgili bilgilendirmede bulunurlar. Kamu kuruluşları da o sene içerisinde ihtiyaçlarına göre ilan açarak sözleşmeli personel alımı yaparlar.

Sözleşmeli Personel Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Sözleşmeli personel başvuru yapacak kişilerin başvuru esnasında yanlarında bulundurmaları gereken evraklar şunlardır;

 1. Kurumdan alınmış başvuru dilecekçesi,
 2. Nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
 3. Öz geçmiş,
 4. Mezuniyet belgesi (diploma),
 5. Sağlık raporu,
 6. Adli sicil kaydı.

Sözleşmeli Personellerin Çalışma Süresi Ne Kadardır?

Sözleşmeli personel alımı yapılırken mali yıla uygun olarak hesaplar yapılır. Sözleşmeler her sene yenilendiği için sene sonunda kamu kurumları yeni bir sözleşme yaparlar. Personel alımı ise ihtiyaca göre belirlenir. Yani sözleşmeli personellerin çalışma süresi 1 yıl olarak belirlenmektedir.

Sözleşmeli Personeller Ne Kadar Maaş Alır?

Sözleşmeli personellerin alacakları maaş; eğitim düzeyi, unvan ve hizmet süreleri gibi birtakım detaylara bakıldıktan sonra belirlenmektedir. Her sene belirlenen sözleşmeli personel ücretleri, Toplu Sözleşme hükümlerine uyularak ve Maliye Bakanlığı aracılığıyla duyurulan ücreti geçmeyecek bir şekilde belirlenmesi gerekir. Ücretlerin belirlenmesinde bir diğer etken ise kişinin yurtiçi veya yurtdışı görevine atanmasıdır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Dünyanın En İlginç Evlilik Gelenekleri

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.