a

Sosyal Mesafe Nedir, Nasıl Uygulanır?

Ülkemizde ve dünyada etkisini göstermeye devam eden koronavirüs (COVID-19) tehlikesine karşı yapılan uyarılar arasında en sık tekrarlanan madde sosyal mesafe maddesidir. Peki, sosyal mesafe (fiziksel mesafe) nedir, nasıl uygulanması gerekir?

Koronavirüs (COVID-19) tehlikesi kendini göstermeye başladığından itibaren Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın ve dünyanın diğer ülkelerindeki sağlık bakanlıklarının sıklıkla dile getirdikleri “Sosyal mesafe” ile ilgili maalesef hâlâ yanlış uygulamalar yapılmaktadır. Bunun da etkisi ile her geçen gün pandemi vakaları ile birlikte ölüm sayılarında artış yaşanmaktadır. Peki, sosyal mesafe nedir, nasıl uygulanması gerekir, sosyal mesafe ile ilgili bilinen yanlışlar nelerdir?

Sosyal Mesafe Nedir?

Sosyal mesafe nedir nasıl uygulanır

“Sosyal mesafe” kavramı aslında COVID-19 ile birlikte hayatımıza giriş yapan bir kavram değildir. Sosyal mesafe, literatürde var olan bir kavramdır ve bununla ilgili verilen en net bilgi şu şekilde ifade edilmektedir;

““Sosyal mesafe” veya “sosyal alan” kişisel alan ile kamusal alan arasında kalan, bir kişinin kendisinden 120 ile 200 santimetre arasında değişen uzaklıktır.”

Bu uygulama, genellikle daha önce tanınmayan kişilerle karşılaşıldığında uygulanması gereken bir işlemdir. İş görüşmelerinde, kamusal alanlarda ve toplu olarak bulunulan yerlerde özellikle salgın hastalıkların bulunması durumunda sosyal mesafe yani “fiziksel mesafe” kuralına uygun şekilde hareket etmek gerekir.

COVID-19 salgının tüm dünya üzerinde patlak vermesinden sonra “sosyal mesafe” kavramını daha fazla duymaya başladık. Her fırsatta Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere doktorların da sık tekrar ettikleri sosyal mesafe hakkında bilinen yanlışlar, maalesef ciddi vakaların artışına neden olmaktadır.

Sosyal Mesafe Nasıl Uygulanır?

Sosyal mesafe nedir nasıl uygulanır

Koronavirüs salgınının Türkiye’de patlak verdiği ilk dönemden itibaren sıklıkla dile getirilen ve uyulması gerektiği ile ilgili sürekli bilgilendirmelerin yapıldığı sosyal mesafe kuralı, gelişi güzel uygulanabilen bir kural değildir. Bunun doğru şekilde olabilmesi için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Toplu taşıma araçlarında, halka açık yerlerde, kamu alanlarında ve risk taşıyan bölgelerin tamamında fiziksel mesafe (sosyal mesafe) uyulması gereken bir kuraldır. İşte maddeler halinde sosyal mesafenin uygulanması…

 1. Kişiler arasında en az 2 metre mesafenin olması gerekir.
 2. Kalabalık alanlarda mecburi kalınmadıkça durulmamalıdır.
 3. Zorunlu olmayan her türlü seyahatten uzak durulmalıdır.
 4. Maske ve eldiven kullanılmadan mağazalara veya alışveriş merkezlerine girilmemelidir.
 5. Toplu taşıma araçlarını kullanmaktan kaçınılmalıdır.
 6. Toplu taşıma araçları kullanılacaksa mutlaka kişi sayısına dikkat edilmelidir.
 7. Düğün, nişan, söz gibi etkinliklere mümkün mertebe gidilmemelidir.
 8. İnsanlarla tokalaşmaktan kaçınılmalıdır.
 9. Kronik hastalar ve 65 yaş üstü kişilerle mümkün mertebe yan yana gelinmemelidir.
 10. Hastalık riski taşıyan kişilerle araya mesafe konulmalıdır.

Sosyal Mesafe Hayat Kurtarır

Sosyal mesafe nedir nasıl uygulanır

Dünya genelinde 200’den fazla ülkede görülmeye başlanan ve her geçen gün artan vaka sayısı ile kendini göstermeye devam eden COVID-19 salgınına karşı Türkiye Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü’nün de (WHO) uyarılarda bulunmaya devam ediyor. Özellikle sosyal mesafe konusunda uyarıda bulunan sağlık kuruluşları, sosyal mesafenin hayat kurtarıcı özelliği bulunduğuna dikkat çekmektedir.

Sosyal Mesafe Neden Önemlidir?

Sosyal mesafe nedir nasıl uygulanır

Coronavirus (COVID-19) ilk olarak 2019 yılının son çeyreğinde Çin’in Wuhan kentinde görülmeye başladı ve hızla yayılarak 200’den fazla ülkede kendini göstermeye başladı. Bununla ilgili olarak alınan önlemler çok fazla olsa da özellikle üzerinde durulan konu, sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde hareket edilmesi konusu oldu. peki, Sosyal mesafe neden bu kadar önemlidir?

COVID-19 enfeksiyonuna sebep olan SARS-CoV-2, hava yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Yani kişilerin hapşırması, aksırması veya öksürmesi ile ağız ve burnundan çıkan damlacıkların, havada kalma süresi içinde diğer insanlara bulaşmasıdır. Bu da bireylerin son derece dikkatli şekilde hareket etmelerini yani sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde davranmalarını gerektirmektedir. Özellikle kronik hastalığı olanlar ve 65 yaş üstü kişilerin dikkat etmeleri gereken sosyal mesafe, virüsün bulaşıcı etkisinin kırılmasına yardımcı olur.

Sosyal Mesafe İle İlgili Neler Yapılabilir?

Sosyal mesafe nedir nasıl uygulanır

Tabi ki Sağlık Bakanlığı ve ilgili kuruluşlar, bu konuda sürekli bilgilendirmelerde bulunuyorlar. Ancak biz de ziyaretçilerimiz için sosyal mesafe kurallarını uygulamanın kolaylıkları hakkında birkaç maddede bilgi vermeyi yerinde görüyoruz. İşte sosyal mesafe ipuçları…

 • 65 yaş üstü bireylerin ve kronik hastalığı olan kişilerin dışarı çıkmak yerine devletin imkanlarından yararlanmaları gerekir.
 • Market, Pazar, hastane ve eczane gibi çoklu grupların bulunabileceği yerlere giderken mutlaka tek kullanımlık maske ve tek kullanımlık eldiven kullanılmalıdır.
 • Çocukların dışarı çıkmaması konusunda ebeveynlerin dikkatli hareket etmeleri gerekir.
 • Zorunlu olmadıkça her türlü toplu taşıma araçları kullanılmamalıdır.
 • Öğrencilerin eğitimlerini online ortamlardan devam ettirmeleri gerekmektedir.
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Koronavirüs (COVID-19) Risk Faktörleri Nelerdir?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.