a
  • Haber Strateji
  • Din
  • Sabah Namazının Vakti Ne Zamandır, İmsak Vakti Girdikten Sonra Namaz Kılınabilir mi?

Sabah Namazının Vakti Ne Zamandır, İmsak Vakti Girdikten Sonra Namaz Kılınabilir mi?

Sabah namazının vakti, imsak vakti girincedir. İmsak vaktinden sonra bir süre bekledikten sonra namaz kılmak daha evla olsa da İslam âlimlerine göre imsak vakti girdikten sonra sabah namazı kılınabilir.

Son dönemlerde cemaatler arasındaki fikir ayrılıkların artması, namaz vakitlerinin tartışma konusuna dönüşmesine neden oldu. Özellikle ikindi ile sabah namazı vakitleri konusunda farklı görüşler öne sürenler, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın takviminde yanlışlık olduğunu öne sürmektedir. Peki, sabah namazının vakti tam olarak ne zamandır, imsak vakti girdikten sonra sabah namazı kılınabilir mi?

Sabah Namazının Vakti

Sabah namazının vakti, imsak vaktinin girmesi ile başlar. İmsak vakti, yatsı namazı ile sabah namazı arasının kapanması yani bir diğer deyişle bir vaktin kapanarak yeni bir vaktin girdiği zamandır. İmsak vaktinden itibaren kılına bilinen sabah namazı, güneşin doğuşuna kadar devam eder. İşin özetinde şunu söyleyebiliriz. “Takvimde “imsak vakti” olarak yazan saatten itibaren “Güneş” yazan saate kadar sabah namazı kılınabilir. Güneş doğduktan sonra ise eğer namaz kılınmamış ise 45 dakika kadar bir zamanın geçmesi beklenir, namaz öyle kılınır?

Hanefi Mezhebine Göre Sabah Namazı

Mezhepler, fıkhi konularda kolaylık olması amacı ile kurulmuşlardır. Bazı görüş ayrılıkları olsa da imani meselelerde mezhep imamları arasında herhangi bir fark söz konusu değildir. Sabah namazı vakti, İmam Hanefi’ye göre imsak vaktinden hemen sonradır yani imsak ile birlikte namaz kılmakta herhangi bir sakınca yoktur.

Şafii Mezhebine Göre Sabah Namazı

İmam Şafii’ye göre ise sabah namazını kılmak için imsak vaktinden bir süre sonrasını beklemek daha evladır. Ancak İmam Şafii de “imsak vaktinden hemen sonra namaz kılınmaz” diye bir ifade kullanmıyor. Yani işin özetinde dört mezhebe göre de sabah namazı, imsak vaktinin girmesi ile beraber kılınabilir. Fakat daha faziletli olması açısından bir süre bekledikten sonra kılmak daha uygundur.

Sabah Namazı Nasıl Bozulur?

Vakitler konusunda her ne kadar tartışmalı ortamlar oluşsa da mezhep imamları bu konuda gerekli açıklamayı yapmışlardır. İmam Hanefi’ye göre sabah namazına başlayan bir kişi henüz namaz üzerinde iken güneş doğarsa, namaz bozulur.

Sabah namazını kılmayan biri, kerahet vakti girmişse, kerahet vaktinin çıkmasını bekler. Öğlen namazından önce kılanların, sünnetleri ile birlikte kılmaları gerekmektedir. Nitekim Peygamber efendimiz (s.a.v) Uhud harbinde Hz. Bilal-i Habeşi’yi gece nöbetine bırakmış ve sabah namazında kendilerini uyandırmalarını emretmişti. Ancak Hz. Bilal de diğerleri gibi uykuya dalmış ve uyandığında üzerlerine güneş doğmuştu. Bunun üzerine Peygamber efendimiz (s.a.v) sabah namazının sünnetlerini kıldıktan sonra farzları eda etmişlerdir.

Diyanet Takvimi Doğru mu?

Bazı kesimlerce Diyanet İşleri Başkanlığı’nın oluşturduğu “Diyanet Takvimi”nde belirtilen imsak vakti ile ilgili farklı görüşler öne sürerek bu vaktin yanlış olduğunu söylemektedirler. Özellikle de Ramazan ayında yanlışlığın olduğunu söyleyen bu kesim, hesaplamaların yanlış olduğunu dile getirmektedir. Peki, bunda ne kadar haklıdırlar?

Diyanet İşleri Başkanlığı, geçmiş senelerde yaptığı açıklamalarında bu konuya son noktayı koymuştur. Hesaplamalar yapılırken tahmini hesaplar yapılmamaktadır. Aksine, sadece bir kaynak değil birkaç kaynak kullanılarak hesaplamalar yapılmaktadır. Bilimsel hesaplamalar, astronomik hesaplamalar ve gözlemsel hesaplamalar yapıldıktan sonra imsak vakti belirlenmektedir. Elbette birkaç dakikalık bir sapma olabilse de orucun sıhhat bulması açısından bu vakit, en uygun olarak görülen vakittir. Yani bazı kesimlerce öne sürülen “imsak vakti yanlış yazılmış” görüşü itibar edilebilecek bir durum değil.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sabah Namazının Vakti Ne Zamandır, İmsak Vakti Girdikten Sonra Namaz Kılınabilir mi?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.