a

Render Nedir? Render Nasıl Alınır?

Render alma iki boyutlu ya da üç boyutlu video, animasyonlar ile ilgili çıktıları bilgisayar yazılımların çıktı olarak alınmasıdır.

Her geçen gün yeni bir alan üzerinde yeni gelişmelerin yaşandığı teknoloji dünyasında, mimar ve grafikerler için de yeni adımlar atılmaya devam ediyor. Aslında uzun zamandır kullanımda olmasına rağmen yine de birçoğumuzun bilmediği render alma işlemi hakkında derlediğimiz bilgileri bu yazımızda sizlere aktaracağız. Render nedir, render alma nasıl yapılır, render çeşitleri nelerdir? Gibi tüm soruların cevabını bu yazımızda bulacaksınız.

Render Nedir?

Render Nedir?

Bir alanın tasarımı yapılırken, işe başlamadan önce bunu projeRender alma ya da orijinal adı ile “rendering” iki boyutlu ya da üç boyutlu video, animasyon gibi modellemeler ile ilgili çıktıları bilgisayar yazılımları üzerinden çıktı olarak üretilmesine denir. haline getirmek gerekir. Alanın ışığı, ışığın nereden geldiğini hesaplamak gibi ince ayarlar gerektiren işlemlerdir. Bunu da standart yazıcılarla elde etmek mümkün değil. İngilizceden dilimize girmiş render alma ya da daha da Türkçesi ile “sunuş, işlemek, derlemek” anlamlarına gelen rendering, bir yazılımdır. İki boyutlu veya üç boyutlu resim, video veya animasyon gibi modellemelerle ilgili çıktıları bilgisayar yazılımları üzerinden çıktı olarak üretilmesine rendering denir.

Rendering Hangi Alanlarda Kullanılır?

Video düzenleme, video oluşturma, animasyon düzenleme ve oluşturma gibi işlemlerde ve bilgisayar oyunlarında özel efekt oluşturma gibi alanlarda kullanılan rendering işlemi sırasında aslında birçok yazılım aynı anda kullanılmaktadır. Projenin büyüklüğüne ve önemine göre kullanılan yazılımlar, grafiker için ciddi anlamda zaman kazanmaya yardımcı olur.

Render Alma Neden Gereklidir?

Render Nedir?

Bir oyun, video ya da animasyon projesi bilgisayar üzerinde yapılırken her ne kadar gerekli ışık kaplamaları, renk ve obje seçenekleri gibi seçenekler grafikerin ya da yazılımcının elinde olsa da grafikerin elde etmek istediği son görüntüyü elde etmesi biraz zor olur. Bilgisayar programları üzerinden yapılan tasarım ve grafiklerde renk ve ışık solukluğu başta olmak üzere birçok konuda son halini elde etmek mümkün olmayabiliyor. Render alma işlemi ise tasarımın son halini oluşturarak özel yazıcılarla çıktı verir ve bu sayede grafiker istediği sonucu daha sağlıklı şekilde elde etmiş olur ve bununla birlikte bilgisayar maliyeti ve yeni programların satın alınması gibi ciddi maliyetleri ortadan kaldırmış olur.

Render Nasıl Alınır?

Render Nedir?

Render alma işlemi yapılırken aslında ek bir program kullanılmaz. Kullanılan tasarım veya grafik programına eklenen render motorları aracılığı ile alınmaktadır. Yani mimari çizimler, video programları, animasyon programları gibi üzerinde işlem yapılan programların içerisine gömülü hale getirilen render motorları, işlemler tamamlandıktan sonra verilen komut ile rendering yani “render alma” işlemi gerçekleştirilir.

Render alma işlemi yapan programlar genellikle güçlü programlardır, bunun için de güçlü bilgisayarlar gerekir. Gündelik kullanıma uygun bilgisayarlarla render alma işleminin yapılması mümkün değildir. Çünkü grafik ve animasyon programları kendi başlarına güçlü ve donanımsal açıdan zengin özellikler isterler. Rendering işlemlerinde kullanılan yazılımlar da üzerine eklenince nasıl bir bilgisayar kullanmanız gerektiğini daha iyi anlarsınız.

Rendering Hangi Programlara Uygundur?

Render Nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi rendering işlemi için güçlü programlara ve güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duyulur. Başlıca kullanılabilen programlar şunlardır;

  • Camtasia
  • Photoshop
  • Adobe After Effect
  • 3ds Max
  • Adobe Premiere Pro
  • Adobe Illustrator
  • SketchUp
  • Corona
  • Vray

Rendering elbette sadece yukarıda saydığımız programlarla yapılmıyor. Bunlar dışında kullanılabilecek de birçok program bulunmaktadır. Genel olarak kullanılacak bilgisayarlarda Nvidia, CUDA, AMD ve OpenGL gibi teknolojilerden yararlanılması gerekmektedir. Bunun haricinde render alma işlemi ile ilgili bazı bilgisayar yazılımları sayesinde ortak bilgisayarlara bölünerek daha hızlı işlem gerçekleştirilebilir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İnternetsiz Oynanabilen En İyi 10 Mobil Oyun

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.