a

Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prostat kanseri, erkeklerde mesanenin altında, ceviz büyüklüğünde olan bir organdır. Kanser, bu organda başlar, ilerleyen dönemlerde diğer organlara metastaz yaparak kişinin ölümüne kadar yol açabilir.

Dünyada erkeklerde akciğer kanserinden sonra en çok görülen kanser tiplerinden biri prostat kanseridir. Prostat kanseri, 50 yaş üstü erkeklerde daha sık görülen bir kanser türü iken genetik yatkınlığın olması durumunda yaş sınırlaması 35 yaş ve altına kadar düşmektedir. Yapılan araştırmalara göre 50 yaş üstü erkeklerde prostat kanserine yakalanma riski %40, tanı konma olasılığı %9,5 ve bu hastalığa bağlı ölüm riski ise %2,9 olarak belirlenmiştir. Yani ciddi bir oranın erkeklerin karşısında olduğunu söylemek gerekir.

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat kanseri nedir

İnsan vücudunda bulunan hücreler, insanın kendisi gibi doğarlar, büyürler ve ölürler. Ancak hücrelerin doğal bir şekilde büyümesinin aksine, zaman zaman gelişi güzel bir şekilde büyümeleri söz konusu olabilmektedir. Böyle olduğunda, hücreler zararlı olmaya başlarlar ve “kanser” adı verilen hastalıklar ortaya çıkar. Prostat kanseri de bu şekilde gerçekleşen bir kanser türüdür.

Erkek üreme sisteminin bir parçası olan prostat bezi hücrelerinin anormal bir şekilde çoğalıp büyümesi sonucunda ortaya çıkan kötü huylu tümör oluşumuna verilen bir diğer isim prostat kanseridir. Prostat bezi, mesanenin altında yer alan “üretra” adı verilen idrar kanalını çepeçevre saran ceviz büyüklüğünde bir organdır. Dilimizde Latinceden gelen prostat “çıkıntı yapan” anlamına gelmektedir.

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanseri belirtileri nelerdir

Erken dönemde genellikle belirti vermeden ilerlemeye başlayan prostat kanseri, kişiden kişiye değişik belirtilerle kendini gösterebilmektedir. Erken dönemde kendini belli etmediği için başka bir hastalık nedeni ile muayeneden geçilmesi ile kendini gösterir. Peki, prostat kanseri belirtileri nelerdir? İşte cevabı…

  1. İdrar yapmada zorlanma,
  2. Sık idrara çıkma,
  3. Dışkılamada zorlanma,
  4. Meni ya da idrarda kan,
  5. Ereksiyon problemleri,
  6. Boşalma esnasında ağrı.

Yukarıda saydığımız prostat kanseri belirtileri zaman zaman prostat büyümesi, prostat iltihabı (prostatit) gibi durumlarda da kendini gösterebilmektedir. Yani her bu belirtileri üzerinde taşıyan kişinin prostat kanseri olduğunu söylemek güçtür. Yapılan araştırmalara göre bu belirtileri gösteren 10 kişiden sadece 2’sinde prostat kanseri görülmüştür.

Prostat Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Prostat kanseri nedenleri nelerdir

Erkeklerde yaygın şekilde görülen prostat kanseri ile ilgili henüz net bir bilginin olmadığını belirtmek gerekir. Yani kesin olarak prostat kanserine neden olan etkenlerin neler olduğu hakkında somut bir bilgi yoktur. Bununla birlikte prostat kanserine neden olan etkenin prostat hücresinin DNA’sındaki anormal değişikliklerdir. Yukarıda kanserlerin oluşumuna değinirken, kanserlerin hücrelerin gelişi güzel şekilde artması ile meydana geldiğini söylemiştik. Prostat kanseri nedenlerini de ancak bu şekilde açıklayabiliriz.

Prostat Kanseri Tedavi Yöntemleri

Prostat kanseri tedavisi nasıl olur

Prostat kanseri, farklı evrelerde incelenebilen bir hastalıktır ve tedavisi de yine kanserin hangi aşamada olduğuna bağlı olarak değişmektedir. Prostat kanserinde genel olarak cerrahi, kemoterapi, radyoterapi, hormonal tedavi ya da bunların farklı kombinasyonları şeklinde uygulanmaktadır. Erken dönemde teşhis edilmesi daha rahat bir şekilde tedavi altına alınmasına yardımcı olmaktadır.

Prostata Ne İyi Gelir?

Prostat kanserine yakalanan kişiler için tedavi seçenekleri yukarıda belirttiğimiz gibidir. Risk faktörleri arasında en yüksek risk faktörü, genetik yatkınlıktır. Ancak insanlar genetik yatkınlığı “kader” olarak algılamaktadırlar. Bu, çok yanlış ve yersiz bir şeydir. Çünkü kişinin kendi sağlığına dikkat etmesi, besinlerine dikkat etmesi ve kanserden korunmak için çeşitli önlemler alması, genetik yatkınlık olsa bile kişinin kanserden korunmasını kolaylaştırır. Peki, prostat kanserine ne iyi gelir?

  1. Selenyum içerikli besinler (sarımsak, yumurta ve deniz ürünleri),
  2. Çinko bakımından zengin besinler (fındık, süt ve baklagiller),
  3. Likopen içeren sebze ve meyveler (domates, karpuz ve kuşburnu),
  4. Tam tahıllar.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Uygulanır?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.