a

Daha Verimli Nasıl Çalışılır, Pomodoro Tekniği Nedir?

Ders çalışırken ya da bir konu hakkında araştırma yaparken kullanılan pompdoro tekniği, odaklanma problemini aşmak için kullanılan bir tekniktir.

Derslere çalışırken veya bir konu hakkında araştırma yaparken, odaklanma sorununu birçoğumuz yaşarız aslında. Sadece derslerde değil bazı kişilerde televizyon izlerken ya da bir iş yaparken de odaklanma problemi yaşanmaktadır. Pomodoro tekniği, bu sorunun üstesinden gelmek için kullanılan verimli bir tekniktir. Daha verimli çalışmak, daha verimli iş yapmak için kullanabileceğiniz bu teknik ile çalışmalarınızdan beklediğiniz verimi elde etmeniz çok daha kolay olur. Peki, pomodoro tekniği nedir?

Bu yazımızda, daha verimli çalışmak isteyenlere özel olarak hazırladığımız pomodoro tekniği hakkında bilgi vereceğiz.

Pomodoro Tekniği Nedir?

İlk defa Francesco Cirillo tarafından 1980’li yılların sonlarına doğru bulunan bu teknik, zamanı verimli kullanma ve verimli çalışma yöntemi olarak geliştirilmiştir. Pomodoro tekniğinde esas olan 25 dakika çalışma, 5 dakika mola esasıdır. Buna uygun şekilde çalışıldığında, işlerin sonucunun daha başarılı olduğu kanıtlanmıştır.

Pomodoro Tekniği Nedir?

“Pomodoro”, İtalyanca “domates” anlamına gelmektedir. Bu ismin kullanılmasının sebebi de yine tekniğin buluşçusu Cirillo’nun zaman tutmak için kullandığı domates biçimindeki zamanlayıcıdan kaynaklanmaktadır. Yani Türkçeye çevrildiğinde pomodoro tekniği için “Domates tekniği” demek yanlış olmasa da absürt bir yakıştırma olacağı için biz orijinal ismini kullanmayı tercih ediyoruz.

Pomodoro Tekniği İçin Ne Kullanılabilir?

Dijital dünyanın gelişmeleri ile birlikte artık işlerimizin birçoğunu kolaylıkla gerçekleştirebiliyoruz. Zamanı doğru kullanma, işlerimizin takibi, randevularımız vs. tüm bunları hatırlamak için cep telefonları, tablet ya da akıllı saatleri kullanıyoruz. Francesco Cirillo’nun 1980’li yılların sonunda domatese benzer bir zaman tutucusu kullanması, günümüz için düşünülebilecek bir şey değil ama çoğumuzun cebimizde taşıdığımız cep telefonlarında ya da akıllı saatlerde kronometre var, bunu kullanarak 25 dakika çalışma, 5 dakika mola tekniğini kolaylıkla uygulayabiliriz.

Pomodoro Tekniği İle Nasıl Çalışılır?

Pomodoro tekniği nasıl yapılır

Daha verimli çalışmak, daha da önemlisi çalışmalarınızın verimli hale gelmesini sağlamak için uygulayabileceğiniz pomodoro tekniğini kullanmak son derece kolaydır. İşte adım adım pomodoro tekniği ile çalışma.

  1. Tamamlamanız gereken görevi seçin
  2. Zamanlayıcınızı 25 dakika olarak ayarlayın
  3. Zaman tamamlanıncaya kadar sadece işinize odaklanın
  4. 5 dakikalık kısa bir mola verin
  5. 15-30 dakika arasında uzun bir mola verin.

Pomodoro Tekniği Ne Kadar Etkilidir?

Pomodoro tekniği ile çalışma

Yapılan araştırmalara göre insanların çalışmasından verim alabilmesi için düzenli bir periyot içerisinde olmaları gerekir. Aslında gün boyunca iş yerinde olmamız ya da evde ders çalışmamız, sadece belirlediğimiz saatlerin “saat” olarak kalmasına neden oluyor. 8 saat çalışan biri aslında 8 saatin tamamını işe harcamıyor. Sabah ilk işe başladığı an ya da ders çalışmaya başladığı andan itibaren işine odaklanamaz. Bir süre oyalanır, daha sonra işine başlar, bir süre çalıştıktan sonra oyalanmaya başlar. Ardından yemek molası, çay molası vs. derken aslında 8 saatin sadece 5 saatini çalışarak geçirir. Bu da verimli çalışmanın önündeki en büyük engellerden biridir.

Pomodoro tekniği ile çalışma prensibinde ise her şey dakiklik üzerine kurulu olduğu için yapılan işten verim almak daha kolay oluyor. Çünkü bu teknikte esas olan zamana uygun şekilde hareket etmektir. 25 dakika boyunca sadece işe odaklanmak ve ardından zihnin dinlenmesi için 5 dakikalık mola verip tekrar işe dönmek, iş verimliliğinin artmasına yardımcı olur.

Pomodoro Tekniğini Uygularken Sıkılır mıyım?

Pomodoro tekniği uygulama

Tabi verimli çalışmayı herkes istese de herkes prensipli olamaz. Bazen insanlar bir prensibe bağlı olarak hareket etmeyi benimseyemezler. Pomodoro tekniği, yapılan araştırmalara göre son derece etkili bir çalışma yöntemi olsa da buna alışmak biraz zaman alır. Ancak kendinizi bu çalışma tekniğine alıştırdığınızda gayet kolay olacağını zamanla göreceksiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

EBA Hakkında Bilinmesi Gerekenler

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.