a

Oyun Terapisi Nedir, Neden Uygulanır, Faydaları Nelerdir?

Çocukların doğru şekilde yetiştirilmesi, konuşma becerilerinin geliştirilmesi ve kendilerini ifade etmede başarılı olabilmeleri için oyun terapisi uygulanır. Oyun terapisi, çocukların kelimeleri, oynadıkları oyunlar üzerinde ifade etmesine denir.

Çocukların erken dönemde eğitilmesi önemlidir. Doğru bir eğitimin verilmesi için ise çocuğun yaşına göre davranmak, çocuğun algılayabileceği metotları uygulamak önemlidir. Çocuklar, büyükler gibi kendilerini ifade edemezler. Bir şey söylemek istediklerinde ya işaret dili kullanırlar ya da kendilerince belirledikleri bir “isteme metodu” ile belirtirler. Çocukların ilerleyen zamanlarda kendilerini daha rahat ifade etmelerine yardımcı olan oyun terapisi, çocuk gelişiminde önemli bir ayrıntıdır.

Oyun Terapisi Nedir?

Oyun Terapisi Nedir?

Çocuklar da tıpkı büyükler gibi ruhsal bazı problemler yaşayabilirler. Ancak onlar, büyükler gibi yaşadıklarını ifade edemezler ve taleplerini dile getiremezler. Oyun terapisi; çocukların yaşadıkları ruhsal ya da psikolojik sorunları dışa vurmaları için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Örneğin sebebini bilmediğiniz bir nedenden dolayı çocuğunuzun sürekli irkildiğine tanıklık etmişsinizdir. Ama ürkmesine neden olan şeyin ne olduğunu anlamanız için çocuğunuzun bunu ifade etmesi gerekir. İfade edemeyecek yaştaki çocuklardan böyle bir şey beklemek maalesef doğru değil ve sonuç da vermez. Bu tip durumlarda, uzman kişiler oyun terapisi uygulayarak çocuğun yaşadığı korku nedenini bulmaya çalışırlar.

Oyun Terapisi Nasıl Uygulanır?

Oyun Terapisi Nasıl Uygulanır?

Oyun terapisi, çocuk ile terapist arasında kurulan bir ilişki olarak da okunabilir. Bu terapinin uygulanmasının amacı, çocuğun iç dünyasında yaşadıkları olayları ya da durumları dışa vurmasını sağlamak ve çocuk ile iletişim kurma becerisinin kazandırılmasını sağlamaktır. Terapi uygulanırken, uygulama alanının güvenilir ve terapistin de kararlı olması gerekir. Çünkü zaman zaman bazı sınırlar koymak ve çocuğun bu sınırlara uymasını sağlamak gerekir. Bu da kendi başına bir uzmanlık alanıdır.

Hangi Durumlarda Oyun Terapisi Uygulanır?

Hangi Durumlarda Oyun Terapisi Uygulanır?

Oyun terapisi, 2-12 yaş arasındaki çocuklara uygulanır. Bu dönemde olan çocukların kendilerini ifade etmeleri biraz daha zordur ve iç dünyalarında yaşadıkları duyguları dışa vurmaları biraz daha zor olur. oyun terapisi ile çocuklarda meydana gelen psikolojik sorunların nedenleri anlaşılmaya ve çözülmeye çalışılır. Peki, oyun terapisi hangi durumlarda uygulanır?

 1. Anksiyete bozukluğu,
 2. Herhangi bir travma sonucu yaşanan stres bozukluğu,
 3. Dikkat eksikliği
 4. Hiperaktiviti,
 5. Dürtüsellik durumlarında,
 6. İçe kapanıklık durumlarında,
 7. Okuma bozukluklarında,
 8. Nedeni belirsiz depresyon durumlarında,
 9. Güven eksikliği olan kişilerde,
 10. Sebebi anlaşılmayan karın ve baş ağrılarında oyun terapisi uygulanır.

Oyun Terapisi Süreci Nasıl İşler?

Oyun Terapisi Süreci Nasıl İşler?

Oyun terapisi yapılacak alanlar, güvenli ve terapistlerin de başarılı olmaları bu konuda en önemli detaydır. Oyun terapistine gelen çocuklar için öncelikle bir oyun alanı oluşturulur, çocuğun kendini ifade etmesine yardımcı olan birtakım oyuncaklar verilir ve çocuğa “buranın güvenli bir yer” olduğunu anlatabilecek bir üslup kullanılarak çocuğun kendine güven kazanması sağlanır.  Bundan sonraki süreçte ise oyun alanı tamamen çocuğun kullanımına bırakılarak dilediği şekilde oyun oynaması sağlanır. Oyuncak seçenekleri verildiğinde aslında çocukların duygularına göre oyuncaklar seçilir. Çocuk, hangi oyuncağa karşı daha fazla ilgi gösteriyorsa, yaşadığı sorunlar ya da psikolojik durumlar, bu oyuncaklar üzerinden değerlendirilir.

Oyun Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Oyun Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Oyun terapisinin çocuklar üzerindeki etkileri bir hayli fazladır. Çocukların duygularını ifade etmelerini sağlayan ve aynı zamanda kendi ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı olan oyun terapisi, bunlar haricinde çocuklara birçok beceri kazandırmaktadır. Bunlar;

 1. Problem çözme becerisi,
 2. İçsel çatışmaların çözülmesi,
 3. Problemli davranışlarının azalması,
 4. Özgüvenlerinin artması,
 5. Kendilerini ifade etmeyi öğrenmeleri ve seslerini duyurabilmeleri,
 6. Davranış sorumluluğunun öğrenmeleri,
 7. Öz kontrollerini sağlamaları gibi birçok konuda oyun terapisi fayda sağlamaktadır.

Oyun Terapisinde Ne Tür Oyuncaklar Kullanılır?

Oyun Terapisinde Ne Tür Oyuncaklar Kullanılır?

Çocukların iç dünyası hakkında bilgi edinebilmek amacıyla çeşitli bazı oyuncaklar verilir. Ancak bu oyuncaklar, çocuklara herhangi bir zarar vermeyecek oyuncaklardır. Oyun terapisinde kullanılan oyuncak türleri şunlardır;

 • Agresyonu ortaya çıkarmaya yardımcı oyuncaklar: oyuncak askerler, tabanca, dart oyunu, kelepçe gibi oyuncaklar.
 • Duygusal ve yaratıcı salınımı gerçekleştiren oyuncaklar: Kum, plastik, su, boyalar, kâğıt, oyun hamuru gibi oyuncaklar.

Oyun Terapisti Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Her şeyden önce çocuğunuzu emanet edeceğiniz bir kişinin “güvenilir” olması en önemli detaydır. Bu nedenle oyun terapisti seçmeden önce iyi bir araştırma yapmak, terapinin uygulanacağı alanın güvenliğini kontrol etmek ve terapistin de bu alanda uzman olup olmadığına dikkat etmek gerekir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Geleceği Teknolojiye Karşı Tehlikede Olan 7 Meslek

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.