a

Müzik ve Mutluluk Arasında Bir Bağlantı Var mı?

Müzik ve mutluluk arasında bir bağlantı var mı? Müziğin tarihi nedir, müzik ile ilgili bilmeniz gereken ayrıntılar nelerdir? Bu yazımızda, bunlara cevap vereceğiz.

Dilimize pelesenk olan ‘Müzik ruhun gıdasıdır’ sözü günümüzde birçok insanın vazgeçilmezi haline gelmiştir. Bazı psikolojik hastalığın çözümlenmesi için müzik tedavi olarak uygulanabiliyor. Örneğin, eski Yunan Mitolojisi’nin de Apollon, “lir” çalarak insanların sıkıntılarını giderir ve onlara neşe verirmiş. Müziği her türlü erdemin kaynağı sayan Yunanlılar, müziğin ruhun eğitimi ve arındırmasında kullanırlarmış. Yine Platon, şarkının iyileştirici bir özelliği olan bir çare olarak görüp “müzik olmazsa reçetelerin etkisiz kalacağını” söylemiştir.

Günümüzde Müzik Anlayışı

Günümüzde müzik anlayışı

Günümüzde ise hepimiz farklı türlerde müzik dinlediğimiz için bilim insanları, müziğin biyolojimize nasıl işlendiğini saptamaya çalışıyorlar. Bebekler bile, farklı  müzik türleri arasında karar verme yeteneği ile dünyaya gelirler. Müzik; beyinde, algılama, duygu, öğrenme, öğretme ve hafıza gibi bütün zihinsel fonksiyonlarını faaliyete geçiren çok yönlü bir iştir ve insan beyninin bölümlerini o kadar çok harekete geçirir ki dil gibi görevler ve konular için yaptığımız şekilde bir müzik merkezimizin olduğunu söylemek olanaksızdır.

Beynin işleyişi nerede gerçekleşirse gerçekleşsin, kişinin dinlediği müzikle nasıl bir deneyimi olduğu da dahil olmak üzere, müziğin canlı ya da cansız olması, sözlü ya da sözsüz olması gibi birçok faktöre göre farklılıklar görülür. Trafikte sakin ve yavaş müzikler dinlemek, sevdiğiniz müzikleri dinlemek öfkeyi azaltır ve daha mutlu bir yolculuk geçirmenizi sağlar. Şarkının sözleri varsa, beynin dil sürecini işleyen “Broca” ve “Wernicke” bölümleri devreye girer. Bilim insanları, şarkıların görsel korteksimizi etkin edebileceğini söylüyor. Şarkılar motor kortekste nöronları harekete geçirir böylece ayağınızla ritim tutmaya başlarsınız.

Günümüzde müzik anlayışı

“Serebellum”, daha önce duyulan diğer tüm şarkılara dayalı olarak bir müzik parçasının nereye gideceği anlamaya çalışarak harekete geçer. Müziğin belli bir parçasının işitilmesi de hatıralara bağlıdır. Örneğin; İlk öpücük çalınan şarkı “medial prefrontal korteks” harekete geçirir ve o ilk öpücükte dinlenilen şarkıyı her dinlediğimde ilk öpücüğün hatırlanmasını sağlar. Araştırmacılar, Alzeimer hastalarının dün ne yaptıklarını hatırlamasalar bile, duruma göre çok uzun zaman önceki şarkıları hatırlayabildiklerini keşfettiler.

Müziğin Beynin Üzerindeki Etkileri

Müziğin beyin üzerindeki etkileri

Müziğin beyindeki etkileri üzerine yapılan nörolojik çalışmalar, bir müzik parçasını canlandırmak ve duygusal olarak tepki vermek için devrelerimiz vardır ve bu süreç çok erken yaşlarda başlıyor. Bir araştırmada, beş aylık küçük bebeklerin mutlu şarkılara tepki gösterdiği, dokuz aylık bebeklerin ise hüzünlü şarkılardan etkilendiğini ortaya koymuştur. Büyüdükçe, müziğin getirdiği fizyolojik durumlarda artar.

Genellikle hızlı bir tempo içeren mutlu bir müzik, fiziksel mutluluk belirtisi olarak kişinin daha hızlı nefes almasına neden olabilir. Benzer şekilde, çok yavaş olan hüzünlü bir müzik de nabzı yavaşlamasına ve tansiyonun yükselmesine neden olur. Sadece mutlu müzikler dinlemek faydalı olarak gözükse bile iyi bir ağlamanın veya öfkeli müziğin dolaylı yoldan mutluluk getirebilir.

Müziğin beyin üzerindeki etkileri

Müziğin beden üzerindeki etkisini bilmek, tıp alanında bir hastanın tedavisini etkiler ve bazı hastalıklar müzik ile tedavi edilir. Örneğin; ameliyat sırasında hastaya müzik dinletmek sonrasında bağışıklık sistemini arttırdığını, hamile olan bir kadının müzik dinlediğinde streste iyi geldiğine, kalp hastalarının kan basıncının ve kalp hızının düşürdüğünü tespit etmişlerdir. Cal State Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, hastanede yatan çocukların müzik terapisi sırasında mutlu olduğu belirtildi. Müzik terapisinin depresyondan şikayetçi olan hastalarda diğer terapi türlerinden daha etkili olduğu ispatlanmıştır.

Müziğin İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri

Müziğin psikoloji üzerindeki etkileri

Müziğin insan psikolojisi üzerindeki etkileri bir hayli fazladır günümüzde çalışma alanlarında ya da alışveriş merkezlerinde müziklerin seçilerek çalmasının nedenlerinden biri de budur. AVM’lerde çalan müzikler, kişilerde alışveriş isteğini uyandırırken, kafeteryalarda çalan müzikler, kişilerin cafede daha fazla zaman geçirmesini etkiler.

Müziğin psikoloji üzerindeki etkileri

Stresti azaltmak ve müziğin getireceği mutluluktan yararlanabilmek için hasta olmanız gerekmez. Aktüel olarak dinlenen her müzik, toplumsal bağların şekillendirilmenin bir yolunu sağladığı için en güçlü mutluluk tetikleyicisi olabilir. Ortak paydanız olan insanlarla bir araya geldiğinizde, mutluluk arayışında kanıtlanmış bir faktör olarak daha çok arkadaşlık kurabilirsiniz. Müzik, uyuşturucunun yaptığı etkiyi sağlar, beynimizdeki ödül noktasını harekete geçirdiği için, beslenemeyen bir bağımlık halinede getirebilir. Çevremizde mağazalarda, cafelerde, cluplarda, kulaklıklarda sürekli müziğe maruz kalmamız, bizi hissizleştirebilir. Ne demişler her şeyin fazlası zarar olduğu gibi müziğinde fazlası bize zarar verebilir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Tarihte Kadının Yeri: Kadınlarda Kimlik Bunalımı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.