Gözler Merkez Bankası’nın faiz kararında! Bugün açıklanacak

Piyasalar, Merkez Bankası bugün 2021’de ikinci kez toplanacak olan Para Politikası Kurulu toplantısının ardından açıklanacak faiz kararı ve karar metnini bekliyor.

Merkez Bankası’nın bugün saat 14.00’de açıklayacağı faiz kararı yatırımcıların odağında bulunuyor. 2021’in ilk Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizi yüzde 17’de sabit tutulmuştu.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal yönetiminde toplanacak Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından herhangi bir faiz değişikliği beklenmiyor. Yüzde 17 politika faizinin korunmasının beklendiği toplantıda karar metninde para politikasıyla ilgili ileriye dönük mesajlar ve sözlü yönlendirmeler izlenecek.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, kasım ve aralık toplantılarında yapılan güçlü parasal sıkılaştırmanın, krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin belirgin hale gelmesinin beklendiği anlatılmıştı.

Açıklamada, sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla uzun müddet sürdürüleceği ve gerekirse ilave sıkılaştırma yapılabileceği bilgisi verilmişti.

Dolarda gözler Merkez’in faiz kararında

Dolar kuru, Naci Ağbal’ın göreve gelmesiyle kasım ayındaki 8.50 seviyesinden 6.90 altına kadar gerilerken hafta içerisinde son 8 ayın en düşük seviyesine geldi.

Dün 10 yıllık ABD tahvillerinin 1.30 üzerine çıkmasıyla kur bir miktar dalgalanırken 6.90 – 7.05 arası el değiştirdi. 18 Şubat günü dolar 6.97 seviyesinde.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Haber Strateji'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Strateji'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.