a

Fatih Sultan Mehmed Kimdir? İstanbul’un Fethedilmesi

Gelmiş geçmiş en büyük hükümdarlardan biri ve İstanbul’un fatihi olan şahsiyeti gelin hep birlikte tanıyalım. Ne demiş atalarımız, “Geçmişini bilmeyen, geleceğine yön veremez!”

Fatih Sultan Mehmed Kimdir?

“II. Mehmed” olarak da bilinen Fatih Sultan Mehmed, 30 Mart 1432’de dönemin başkenti Edirne’de, dünyaya gelmiştir. Annesi Hüma Hatun, babası ise II. Murad’dır. Molla Gürani gibi dönemin en önemli bilginleri tarafından yetiştirilen Fatih, 1443’te daha çocuk yaşta iken sancakbeyliğine, 1444’te ise babası II.Murad tarafından Edirne’de tahta geçirildi.

Fatih Sultan Mehmed’in Tahta Geçişi

Fatih’in iki abisinin de erken yaşta ölümlerinin ardından II.Murad seçimini, oğlu Mehmed’den yana yaparak tahttan çekildiği duyurdu ve ordusu Edirne’ye dönerken, kendisi ise Bursa’da kaldı. Bu dönemde otorite boşluğu olduğunu düşünen Sadrazam Çandarlı Halil Paşa ile Mehmed’in etrafında toplanan Osmanlı paşaları; Şahabeddin, Zağanos, Turahan arasında rekabet baş göstermeye başladı.

Osmanlı’da Otorite Boşluğu

Kral Ladislas, Osmanlı’daki otorite boşluğunun farkına varır varmaz hemen bir haçlı seferberliğine büründü. Osmanlı ile yapılan barış antlaşmasını hiçe sayan Ladislas’ın Osmanlı’ya karşı bir haçlı seferi yapacağını duyurur duyurmaz Edirne’de büyük bir karmaşa baş gösterdi. Kral Ladislas’ın önderliğindeki haçlı ordusu, Eylül ayı sonlarında iki taraf arasında sınır olarak belirlenen Tuna Nehri’ni aşarak Edirne’ye doğru yürürken aynı zamanda da deniz kuvvetleri çok kuvvetli olan Venedik Filosu da Çanakkale Boğazı’nı kapatmıştı.

Fatih Sultan Mehmed’in Babasına Mektubu: Fatih Sultan Mehmed’in Babasını Tahta Çağırması

Haçlı ordusu tüm hızıyla Edirne’ye ilerlemekteydi. Büyük bir kargaşa vardı çünkü Osmanlı tahtında daha tecrübesi olmayan genç bir çocuk vardı. Dolayısıyla Osmanlı otorite zayıflığına düşmüştü, kimse ne yapacağını bilemiyorken Fatih Sultan Mehmet, babasına daha sonra dillerden hiç düşmeyecek muazzam bir mektup yazdı. Mektup şöyleydi:

“Devletli Babam,

Din ve devlet tehlikededir. Eğer padişah siz iseniz, buyurun ordunuzun başına geçin. Yok, eğer padişah ben isem, sizi orduma başkumandan tayin ediyorum. Ordumun başına geçin ve düşmanla savaşın.”

Sadrazam Halil Paşa‘nın çağrısıyla II.Murad resmi olarak tahta geçmedi fakat fiilen padişah olarak devleti yönetti. Haçlılar bu ani değişim karşısında II.Murad’ı karşılarında gördüklerinde ise korkudan ürpermeye başlamışlardı. Daha sonra II.Murad’ın tahta geçmesiyle II.Mehmed, Manisaya çekilmiştir. Fatih, babasının ölüm haberini alır almaz “Beni seven ardımdan gelsin” diyerek atına atlayıp hemen Edirne’ye dönerek ikinci kez tahta geçmiştir.

İstanbul’un Fethi ve Sultan Mehmed’in “Fatih” Unvanını Alması

1451 yılının sonlarına doğru Mehmed, kuşatma hazırlıklarını başlatmıştı. Ya o Konstantiniyye’yi alacaktı, ya da Konstantiniyye onu… Boğazda bulunan Anadolu Hisarı’nın karşısına Rumeli Hisarı’nı yaptırdı. Maksadı Bizans’a gidecek yardımın önünü deniz yolundan tamamen kapatmaktı. Hisar 1452 yılında tamamlanırken aynı zamanda Bizans, barış elçileri gönderiyordu fakat Sultan Mehmed elçileri kabul etmiyordu ve savaş yapmak konusunda kesin kararlı olduğunu da bu tutumuyla belirtmiş oluyordu.

Öyle ya da böyle, bu savaş yapılacaktı. İşin ucunda Peygamberin övdüğü komutanlık makamına erişmek vardı.

Sultan Mehmed, imkânları dâhilinde olan topların sur duvarlarını yıkamayacağını anlamıştı. Fakat yine de Bizanslıların karşılarında hiçbir imkânsızlığı tanımayan, kimsenin aşamayacağını düşündüğü çölleri cihad uğrunda aşan, imkânsız gibi gözüken bir olayda gemileri bile karadan yürüten padişahlar vardı.

Fatih, İstanbul’u fethetme konusunda kararlı idi ve bu konuda gerekli araştırmaları yapıyordu. Nihayetinde Erdelli Urban adında bir top dökümcüsüyle konuştu. Konstantinopolis’in surlarını yıkabilecek bir top yapıp yapamayacağını sordu. Karşılığında aldığı cevap ise: “Ne Konstantinopolis, ne de Babil’in surlarının karşı koyabileceği bir top yapabileceği” oldu. Sultan Mehmed bu duruma çok sevindi.

Kostantinopolis‘teki asker sayısı 8.000 iken, Osmanlı’nın asker sayısı en az 50.000 idi. Ayrıca Mehmed, sadece karadan kuşatmanın yeterli olmayacağını düşünerek bir de donanma hazırladı. Kuşatma 53 gün sürdü. Bir şekilde donanmasını Haliç’e indirmesi gerektiğini düşünerek Dolmabahçe’den Kasımpaşa’ya uzanan güzergâha döşenen kalaslar üzerinden 70 kadar gemiyi silindirlerin üzerinden Haliç’e indirildi.

Fetih Günü

Osmanlılar, Bizanslılara karşı muzaffer olmak için farklı bir taktik kullanarak son taarruzu üç dalga şeklinde gerçekleştirmeye karar verdi. Taarruzun ilk iki saati boyunca “Başıbozuklar” surlara saldırdılar ve ardından Anadolu Birlikleri, Başıbozuklar’ın yerini aldı. Bundan sonra da Osmanlılar, planlarının devam ettirdiler ve dördüncü darbeyi vurmak için Yeniçeriler devreye girdi.

Son olarak öldürücü darbeyi vurmak üzere yeniçeriler devreye girdi. Nihayet sabah saatlerinde Osmanlı askerleri fethi Kerkoporta Kapısı’ndan girerek İstanbul’u fethetmeyi başardılar. Fethin ilk  gününde Fatih Sultan Mehmed,  Ayasofya’ya giderek namaz kıldı ve “Bundan sonra tahtım İstanbul’dur” dedi.

Fetih biter bitmez, Fatih onarımlara başladı. Daha öncesinde devamlı zulüm gören Bizans halkı, Fatih’in İstanbul’u fethetmesiyle birlikte karşılaştıkları hoşgörü, adalet, ve din özgürlüğü karşısında fethin gerçekleştirilmesinden memnun kaldılar. Kimsenin dini inancına karışılmadığı gibi, gayrimüslimlerin hak ve özgürlükleri de son derece titizlikle korundu. İstanbul’un fethinden sonra Mehmed’e , fetheden anlamına gelen “Fatih” unvanı verildi.

Fatih Sultan Mehmed’in Unutulmayan Sözleri

“Şeyhim Akşemmeddin hazretleri ile beraber yaptığım zikirin zevkine dünyaları bile değişmem. Eğer şeyhim izin verseydi zikir yolunu tercih eder, saltanatı terk ederdim.”

“İmkânın sınırını görmek için, imkansızı denemek lazım.”

“Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyerek yaşattığınız yılanların, bir sonraki hedefi siz olursunuz.”

“Onlar Boğaz’ı zincirleyecek kadar zekiyse, biz de gemileri karadan yürütecek kadar deliyiz.”

“Biz toprakları değil, gönülleri fethetmeye gidiyoruz.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Steve Jobs’un İlham Verici Hayatı ve Hakkında Merak Edilenler

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.