a

Çocuk Gelişiminde En Önemli 5 Faktör

Çocukların gelişiminde etkili faktörler, her ebeveynin üzerinde titizlikle durmaları gereken bir konudur. Bu yazımızda, tüm bunlar hakkında ayrıntılı bilgileri sizlere sunacağız.

Çocuklarda gelişim dönemi; üzerinde en çok durulması gereken konudur. Çünkü bu dönemde yeteri kadar ilgi gösterilmediğinde, çocukların ruh hallerine göre hareket edilmediğinde, ilerleyen dönemlerde çocuklarda hem sosyal hem de psikolojik sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle de hatalar konusunda temkinli davranmamak daha büyük sorunların oluşmasına neden olur. Uzmanlar; gelişim dönemindeki çocukların hatalarını görmezden gelmek yerine ölçülü bir şekilde uyarılmasının çocuk eğitimi açısından çok olduğunu vurgulamaktadır. Uzman kişiler aileleri bu konuda bilinçlenmeleri için açıklamalarda bulunuyor.

1- Yaramazlıklar Çocuğun Gelişiminde Katkıda Bulunur

Çocuklarda yaramazlık

Çocuklarınız her yaptığı yanlış sayesinde onun doğru olduğunu öğrenecektir ve böylece kendini geliştirecektir. “Saldırganlık” göstermeyen küçük yaramazlıklar çocuklarınızın sosyal gelişiminde katkıda sağlar. Çocuklarınız dikkat çekmek için yaramazlık da yapabilirler. Yapıları gereği annelerinin ve babalarının dikkatini çekmek için yaramazlığa başvururlar. Bu durumda “kuralcı bir yaklaşım” yerine konuşmaya dayalı bir iletişim halinde olumlu geri dönüş alacaksınız. En önemlisi çocuklarınıza olan sevginizi ve bağlılığınızı ona belli edin. Sevgi dolu bir ailede büyüyen çocuklar ileriki hayatında daha başarılı bir birey olurlar.

2- Ergenlik Dönemi Kritik Bir Dönemdir!

Ergenlik dönemi

Ergenlik dönemi, çocuklarda cinsel dürtülerin harekete geçtiği dönemde baş gösterir, eğer bu durum, sorunsuz bir şekilde giderse iki yıl içinde sona erer. Ergenelik döneminde çocuklarımız fizyolojik değişimlerinden ötürü asi ve kavgacı bir yapıya bürünürler. Bu noktada ebeveyn-çocuk arasındaki ilişki değişim gösterir ve bu gayet doğaldır. Çocuklarımızı ikaz ederken söyleme biçimi son derece önemlidir. Örneğin,  Çocuğunuza “Çok yaramazsın” demek yerine “Nazik davran, sakin ve rahat ol” şeklinde telkinde bulunun ve çocuğunuzu hiçbir zaman başkalarının yanında uyarmayın. Çocuklar anne, babayı ve daha sonrasında çevresindeki kişileri rol model alırlar. Ebeveynler bunu sözle değil davranışlarıyla örnek olarak çocuklarına doğruları gösterebilirler.

3- Çocuklarda Arkadaş Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Arkadaş seçimi

Çocuklar için sosyalleşme, ailesinden sonra arkadaş çevresinde başlar. Çocuk, kendi öz benliğini kanıtlamaya çalışır ve çevresi tarafından kabul görmek ister. Aidiyet duygusu bir çocuk için oldukça önemlidir çünkü çocuklarınıza anaç bir tutumla yaklaşmak yerine onlara söz hakkı verip iyi bir dinleyici olursanız daha olumlu dönütler alırsınız. Kısıtlayıcı bir tavırla hiçbir yere varılamaz. Çünkü bu tutumlar, çocuğu yalana itebilir. Çocuğunuz yalan söylüyorsa ya sizden korkuyordur ya da sizin yaptığınızı yapıyordur. Yalan söyleyen anne ve babaların, yalan söyleyen çocukları olacaktır. Çocuklar kendilerine güvenilmesini ister. Eğer bu duyguyu çocuğunuza verirseniz daha özgüvenli birey haline dönüşebilirler. Bırakın çocuklarınız ufak tefek hatalar yapsın ki doğruların farkına varabilsinler.

4- Çocuklarınızın Seçme Şanslarını Elinden Almayın!

Arkadaş seçiminde tutum

Çocuklarımız ergenlik döneminde arkadaş ilişkileri kurarak gerçek anlamda sosyalleşmeye başlarlar. Çocuk evinde benimsediği ortamdan ayrılıp,  kendi akranlarıyla birlikte aynı ortama ayak uydurmaya başlarlar ve bu yeni ortamda kendini ispatlamayı, arkadaşları tarafından kendilerini kabul ettirme çabası içine girerler. Tüm bu yaşananlar, çocuklarımızın sosyalleşmesiyle benliğini geliştirmeyi hedefler.

Çocuklarınızın seçme şanslarını elinden almayın. Onlara en uygun arkadaşı kendilerinin bulmasına izin verin, eğer arkadaş seçim konusunda fazla müdahaleci olursanız, çocuğunuzu yanlışa itebilirsiniz. Eğer bu konuda dikkatli davranmaz ve “sınırlayıcı” davranırsanız çocuklarınızın sizinle olan iletişimi zedelenir. Bu yüzden çocuklarınıza seçim hakkı tanıyıp onları yargılamadan bir birey olduklarını hissettirin.

5- Çocuğunuzun Arkadaş Seçiminde “ Rol Model” Olun

Çocuklarınıza rol model olur

Eğer çocuğunuz arkadaşı olmamasından yakınıyor bu konuda sizden yardım bekliyor olduğuna inanıyorsanız arkadaşlık kurmak için mutlaka karşı tarafın adım atmasını beklemeyiniz ve bu konuda çocuğunuza model olunuz. “o seninle konuşmuyorsa sen de onunla konuşma” , “ o seninle oynamak istemiyorsa sen de onun yanına gitme” gibi iletişim açısından engelleyici mesajlar vermeyin, arkadaşlığı başlatabilecek yollar arayın.

Çocuklarınız kendi aralarında iletişime geçebilecek cümleler kurmalıdır. Bu soru cevap şeklinde giderse daha olumlu dönüşler alabilirsiniz. Bir diğer önemli konuda çocuğunuz arkadaş yapamıyor imajı sergilememektir. Yeterince iyi yönlendirilirse çocuklarınız arkadaşlarıyla olumlu diyaloglar kuracaktır. Bu yaşlarda arkadaşlara ve arkadaşlıklara doğrudan etki etmeye çalışmak yerine, çocuklarımızın yanlarında olduğumuzu ve olacağımızı onlara hissettirmek ve bu yeni öğrenme sürecinde onlara dışarıdan destek vermelisiniz.  Siz çocuklarınıza ne kadar sabırlı olursanız ve olumlu konuşursanız o kadar sağlıklı birey olma yolunda ilerleyecektir.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Verimli Ders Çalışmak İçin Uygulanması Gereken 10 Yöntem

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.