a

Bilgisayar Kullanımının Önemi ve Sağladığı Kolaylıklar

Günümüz teknolojisinin en gelişmiş sistemlerinden biri de bilgisayardır. Bilgisayar kullanımının önemi ve sağladığı kolaylıklar saymakla bitmez. Ancak biz, bu yazımızda, 10 etkili faydasından söz edeceğiz.

Her geçen gün yeni gelişmiş teknolojik cihazların hayatımıza girmesi, bir önceki sezonda çıkan teknolojik cihazları unutmamıza ve yeniliklere adapte olmamızı gerektiriyor. Teknoloji dünyası ile yakından ilgilenenler, bilgisayarla olan bağlarını kolay kolay kopartamazlar. Peki, bilgisayarın işlerimiz dışında hayatımıza sağladığı kolaylıkları biliyor muyuz ya da bunları ne kadar kullanıyoruz? Sizin için derlediğimiz bu yazımızda, bilgisayar kullanımının hayatımıza sağladığı 10 etkili faydası hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

1- Kolay İletişim Kurma

İletişim kolaylığı

Eskiden yeni insanlarla tanışmak çok da kolay bir iş değildir. Sohbet mekânlarında katılmak ya da bir arkadaşımızın aracılığı ile yeni insanlarla tanışabilirdik. Ama bilgisayarın hayatımıza sağladığı kolaylıkların başında kolay iletişim geliyor. Yeni arkadaşlıklar edinmek, yeni bir çevre oluşturmak için sosyal medya sitelerini kullanabiliyoruz. Bu da hayatımıza yeni insanları almamızı kolaylaştırıyor.

2- Gündemi Daha Hızlı Takip Etme Şansı

Gündemi takip etme

Gündemi takip etmek için önceleri gazete ya da biraz daha gelişmiş bir dönemden bahsedersek televizyon ya da radyolardan takip edebiliyorduk. Bilgisayar teknolojisinin hayatımıza girmesi ile birlikte bu alanda da birçok yeniliği kolaylıkla takip edebiliyoruz. Haber sitelerinin aktif şekilde çalışması ve internetin olduğu her yerden kolaylıkla haber sitelerine girebiliyor olmamız, gündemi daha kolay bir şekilde takip etmemize yardımcı oluyor.

3- Öğrenmek İstediğiniz Bilgilere Kolay Erişim

Bilgi edinme

Eskiden bir bilgiyi edinmek için kalınca kitaplar arasında araştırma yapmak zorunda kalıyorduk. Öğrenciler için ise daha çileli bir serüven vardı. Kütüphaneye gitmek, kitabı bulmak, sayfaları karıştırmak vs. ancak şimdi Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında aramak istediğimiz konuyu yazıp kolaylıkla bulabiliyoruz. Bu da bilgisayarın hayatımıza sağladığı kolaylıklardan bir diğeridir.

4- Boş Vakitlerinizi Daha Eğlenceli Hale Getirme İmkanı

Oyun oynama

Eskiden boş vakitlerde ne yapardı insanlar? Kahvede okey oynamak, mahalle maçı yapmak, kör ebe oynamak vs. ama şimdilerde teknoloji dünyası tüm bunları unutturuyor. Çünkü bahsettiğimiz bu ve bundan daha fazlası oyunu internet ortamında kolaylıkla oynayabiliyoruz. Belki de yanlış yapıyoruz ama bilgisayarın sağladığı kolaylıklar arasında olduğunu inkâr edemeyiz.

5- Yeni İş Alanları Oluşturma

Yeni iş alanları

Yeni bir iş fikri geliştirmek ya da yeni bir iş alanı oluşturmak için illa da bir dükkân ya da ofise ihtiyacınız yok. Evinizden de çalışarak yeni işlerin peşinde koşabilirsiniz. Mesela bir blog sitesi açmak, e-ticaret sitelerinden ürün satışı yapmak için cazip ve kolay seçenekleri değerlendirerek yerinizden kalkmanıza gerek kalmadan da yeni işlere kapı aralayabilirsiniz.

6- Yaşamda Tasarruf

Yaşamda tasarruf

Eskiden işlerimizi halletmek için özellikle de resmi işlemleri halletmek için uzun uzadıya kuyrukları beklemek zorunda kalıyorduk. En basitinden bir maaşımızı almak ya da elektrik faturası ödemek için bile geniş bir zamana ihtiyacımız oluyordu. Ancak günümüzde bilgisayar teknolojisinin hayatımıza kattığı değerler sayesinde tüm bunlar için ayrıca zaman ayırmaya gerek kalmadan tek tuşla tüm işlemlerimizi kolaylıkla halledebiliyoruz.

7- Kişisel Gelişim Alanında Daha Aktif Mesai

Kişisel gelişim

Kişisel gelişim alanlarında çalışmak ya da bu alanlarda kendinizi geliştirmek için çok fazla kitap okumanız ya da yazı okumanız gerekiyordu eskiden. Şimdilerde bu konularda yapılan görsel paylaşımlar bile eski kalıp bilgilerin üzerinde bir gelişim sağlamaya yardımcı oluyor. Blog siteleri ya da sosyal medya platformlarında bu alanda beklentilerimizi en iyi şekilde karşılayabiliyoruz.

8- Yeni Teknolojik Cihazları Kullanma Kolaylığı

Cihaz kullanımı

Elektronik eşya satın alırken içinde mutlaka “kullanma kılavuzu” olur. Ama yazı ile görsel anlatım arasında ciddi anlamda fark vardır. Günümüzde kullandığımız bilgisayarları bu alanda değerlendirdiğimizde, hem daha pratik kullanım kılavuzuna ulaşmamız hem de anlamadığımız yeri farklı kaynaklardan araştırma imkânı bulabiliyoruz. Yani bilgisayarımızın hayatımızda sağladığı kolaylıklar arasında, yeni teknolojik cihazları kullanma kolaylığı da yer alıyor.

9- Verileriniz Kaybolmasın

Veri depolama

Teknolojinin yeni geliştiği dönemlerde genellikle çok önemli verilerimizi CD ya da daha sonraları flash belleklerde saklıyorduk. Bilgisayarın hayatımıza sağladığı kolaylıklar sayesinde artık buna da gerek kalmadı. Hem istediğimiz zaman verilerimize kolaylıkla ulaşma imkânı hem de verilerin kaybolma ihtimalini sıfıra indirebiliyoruz.

10- Dünyayı Elinizde Taşıyın

Taşıma kolaylığı

Bilgisayar kullanımının en güzel yönlerinden biri de aradığımız her şeyi elimizin altında bulmamız ve bu bilgileri kolaylıkla taşımamızdır. Yeni nesil laptoplar, kullanımda sağladığı kolaylıklar kadar, taşınmasını da kolaylaştırıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Telefon Şarjı Neden Erken Biter

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.