a

Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri

Başarılı insanların özellikleri hepsi aynı olmasa da bazı özellikleri ortaktır. Bu yazımızda, başarılı insanların ortak özellikleri hakkında derlediğimiz bilgileri sizlere sunacağız.

Başarılı insanların profillerini incelediğimizde, geçmişten bugüne değine ortak bazı özellikleri ile göze çarparlar. Daha önceki Tarihte Yaşamış En Çılgın Bilim Adamları ve Hikâyeleri başlıklı yazımızda, bazı bilim insanlarından söz etmiştik ve bu bilim insanlarının en büyük ortak özellikleri, başkalarının yapmaya cesaret edemediği şeyleri yapmalarıydı. Okyanus ortasında sal ile seyahat edeninden, vücuduna çip takarak robotlaşana, anestezi deneyini kendi üzerinden deneyenden iddialı matematikçisine kadar her birinin çılgınlıklarını görmüştük. Bu yazımızda ise başarılı insanların ortak özellikleri konusunda derlediğimiz bilgileri sizlere sunacağız. Buyurun detaya…

Başarılı İnsan Modeli ile Başarısız İnsan Modeli Arasındaki Farklar

Başarılı insan modelinin ortak özelliklerine değinmeden önce önemli bir ayrım noktasından maddeler halinde kısaca bahsetmek istiyoruz;

  1. Başarılı insan; boş zamanlarında kitap okurlar ya da boş zaman yaratarak kitap okurlar. Başarısız insan ise; televizyon ya da cep telefonları ile vakit öldürürler.
  2. Başarılı insan; değişime açıktır. Başarısız insan ise; yeni şeyler denemekten korkar.
  3. Başarılı insan; fikir yürütme üzerine konuşur. Başarısız insan ise; başkalarını çekiştirmekle vakit geçirir.
  4. Başarılı insan; başarısızlığını kabul eder ve sorumluluğunu üstlenir. Başarısız insan ise; başarısızlığını hep başkalarına bağlar.
  5. Başarılı insan; plansız iş yapmaz. Başarısız insan ise plan yaparak ise; koyulmaz.
  6. Başarılı insan; başkasının başarılarına iltifat eder. Başarısız insan ise; sürekli eleştirir.
  7. Başarılı insan; affetmesini bilir. Başarısız insan ise; kin tutar.
  8. Başarılı insan; sürekli yeni şeyler öğrenmek ister. Başarısız insan ise; kendini dünyanın en zeki insanı zanneder.
  9. Başarılı insan; olaylara farklı pencerelerden de bakar. Başarısız insan ise; tek pencereden bakar.
  10. Başarılı insan; girdiği mekânda kendine uygun yer seçer. Başarısız insan ise; girdiği mekânda gözüne kestirdiği en iyi yeri seçer.

Başarılı insan modeli ile başarısız insan modeli arasındaki farkları anlattıktan sonra başarılı insanların ortak özellikleri konusuna geçelim.

1- Başarılı İnsanlar Etkileşim İçinde Olurlar

Başarılı İnsanlar Etkileşim İçinde Olurlar

Başarı insanların ortak özelliklerinin en başında sürekli etkileşim halinde olmalarıdır. Gündemi takip etmeleri, tarihi bilmeleri ve ilgi alanları ile ilgili en güncel bilgilere sahip olmalarıdır. Bu insanlarla karşılaştığınızda, kısa bir sohbetten sonra bile bu durumu hemen fark edebilirsiniz.

2- Başarılı İnsanların Her Zaman Soracakları Soruları Vardır

Soracakları Soruları Vardır

İnsanın başarılı olabilmesi için sorgulama yetisine sahip olması gerekir. Tarihte buluşları ile kendinden söz ettiren bilim insanları, filozof, felsefeci ve analist insanların çoğunda bu özellik vardır. Çünkü kişinin kendine ya da başkasına soru sorması, ufkunun daha da gelişmesini sağlar.

3- Başarılı İnsanlar Pes Etmezler

Pes Etmezler

Daha önceki yazılarımızda İbni Sina’nın 5 etkili çalışma tekniği konusunda bilgi verirken “Tekrar et” maddesini ele almıştık. İbni Sina, anlamadığı bir kitabı pes etmeden 40 defa okuduğunu söylüyor ve neticesinde başarılı olduğunu gösteriyor. Başarılı insanların ortak özellikleri arasında kolay pes etmemeleri de yer almaktadır.

4- Başarılı İnsanlar Girişimden Çekinmezler

Girişimden Çekinmezler

Başarılı insanlar tereddüt etmeden yeni işlere girişebilirler. Başarılı olmak istediği alan üzerinde analiz yaptıktan sonra atılgan şekilde işin üzerine giderler ve bu da başarılı olmalarındaki en büyük sırlardan biridir.

5- Başarısız Olmaktan Korkmazlar

Başarısızlıktan korkmazlar

Bazı insanlar başarısız olmaktan korkarlar. Mahalle baskısı “başkası ne der” düşüncesi, yapmak istediklerinden vazgeçmelerine neden olur. Oysa başarılı insanlar, başarısız olmaktan korkmazlar. Başarısız olsalar bile yeni bir denemeye girmekten de çekinmezler.

6- Hızlı ve Pratik Davranırlar

Hızlı ve Pratik Davranırlar

Başarılı insanlar bir olay karşısında analitik ve hızlı düşünme yetisine sahiptirler. Olaylar sürüncemede bırakmak yerine analiz ve pratik çözümler bulmaya çalışırlar.

7- Hedeflerini Doğru Seçerler

Hedeflerini Doğru Seçerler

Başarılı insanların özelliklerinden biri de hedeflerini doğru seçmeleridir. Bir işe koyulmadan önce hedeflerini belirlerler ve buna göre hareket ederler. Doğru hedefin seçilerek işe başlanması, başarının bir anahtarı olarak kabul edilir.

8- Kendilerine Saygı Duyarlar

Kendilerine Saygı Duyarlar

Başarılı insan profilinin en büyük özelliği, başkasından saygı beklemekten önce kendilerine saygı duyarlar. Başarılı olabilmenin sırrı, kendine saygı duymaktır. Çünkü kişinin kendine saygısının olması, başarıyı hak ettiği düşüncesini oluşturur.

9- Kararlı Adımlarla Yürürler

Kararlı Adımlarla Yürürler

Başarısız insanların en büyük hatalarından biri, bir işe koyulurken, bir çalışma yaparken direkt işin sonucuna odaklanmalarıdır. Başarılı insanlar ise kararlı ve küçük adımlarla ilerlerler.

10- Hatalarından Ders Alırlar

Hatalarından Ders Alırlar

Her insan hata yapar ama bazı insanlar hatalarından ders alırlar. Başarılı insan profilinin altında yatan en büyük etken de budur. Hatasından ders çıkartan kişiler, başarıya ulaşmak için yeni adım atmaktan da çekinmezler.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

E-Devlet Kapısı Nedir, Nasıl Kullanılır?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.