a

Koronavirüs Salgınında Alınan En İlginç Önlemler

Koronavirüs (COVID-19) kapsamında her devlet ihtiyacına göre bazı önlemler aldı. Fakat alınan bazı ilginç önlemler hem düşündürüyor hem de şaşırtıyor. İşte koronavirüs salgınında devletlerin aldıkları en ilginç önlemler…

2019 yılının son ayında Çin’in Wuhan kentinde görülen ve kısa sürede 200’den fazla ülkeye bulaşan COVID-19 kapsamında devletler bazı tedbirleri almak zorunda kaldılar. Toplu taşıma kurallarından AVM’lerde dikkat edilmesi gerekenlere kadar her alanda özel bazı tedbirler alınarak vaka sayıları düşürülmeye çalışıldı. Sosyal mesafe kuralları hemen hemen her ülkede aynı şekilde iken bazı önlemler, devletin özel olarak aldıkları önlemlerdir ama bazılarının çok garip olduğunu söyleyelim. İşte koronavirüs kapsamında devletlerin aldıkları ilginç önlemler…

1- Panama’da COVID-19 Tedbirleri

Panama’da COVID-19 Tedbirleri

Karayip Denizi ve Kuzey Büyük Okyanus kıyısında, Kolombiya ve Kosta Rika arasında yer alan Orta Amerika ülkesi Panama Cumhuriyeti, COVID-19 salgınına karşı ilginç bir önlem aldı. Alınan önleme göre kadın ve erkekler günün farklı saatlerinde sadece 2 saatliğine dışarı çıkabilecek. Pazar günleri ise genel bir sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Düşündürücü olanı; neden kadın ver erkeklerin ayrı saatlerde dışarıya çıkmalarına izin verilmesi…

2- Kolombiya’da COVID-19 Tedbirleri

Kolombiya’da COVID-19 Tedbirleri

COVID-19 salgınının en çok bulaşmasına neden olan durumların başında toplu halde dışarıya çıkılmasıdır. Bu da devletlerin kendilerine göre farklı önlemler almalarına neden oluyor. Güney Amerika ülkesi Kolombiya da buna karşın garip ama etkili bir önlem almış. Alınan tedbire göre vatandaşlar kimlik numaralarının son hanelerine göre dışarı çıkıyor. Böylelikle dışarıda fazla kalabalığın oluşmasının önüne geçilebiliyor.

3- Sırbistan’da COVID-19 Tedbirleri

Sırbistan’da COVID-19 Tedbirleri

Balkanlarda yer alan Sırbistan’da da koronavirüs salgınına karşı ilginç bir yöntem kullanılarak salgının daha fazla bulaşmasının önüne geçildi. Alınan tedbir kararına göre köpek sahipleri, köpeklerini sadece 20.00 ile 21.00 saatleri arasında dışarı çıkartabileceklerdi. Ancak bu hayvan sahiplerinin tepkisini çekti ve veteriner uzmanlar da köpeklerin sindirim sistemlerinin zayıflığından dem vurarak bu kararın geri çekilmesini talep etti. İş protestolara varacak boyuta gelince, Sırbistan hükümeti bu kararından vazgeçmek zorunda kaldı.

4- Belarus’ta COVID-19 Tedbirleri

Belarus’ta COVID-19 Tedbirleri

Resmi adıyla Beyaz Rusya Cumhuriyeti, COVID-19 salgını döneminin başından bu yana en ilginç önlem yöntemini aldı. Hatta buna “önlem aldı” demek yerine “önlem almadı” demek daha doğru olacak. Tüm dünyada uygulanan sosyal mesafe kuralları Belarus’ta alınmadı. Nedeni ise Devlet başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun yaptığı ilginç savunmasında yer alıyor. Yaptığı açıklamasında “Virüsün etrafta uçuştuğunu görmediğim için sosyal mesafe önlemine gerek yok” dese de dünya genelinde büyük tepkiler aldı. Ancak buna rağmen yine de kararından vazgeçmedi. Daha da ilginç olanı ise Aleksandr, korona salgınına karşı bol bol votka içilmesini önerdi.

5- İsveç’te COVID-19 Tedbirleri

İsveç’te COVID-19 Tedbirleri

Koronavirüs vakasının yüksek olarak görüldüğü ülkelerden biri olan İsveç, maalesef artan vaka sayısına rağmen çok ciddi önlemler almayan ülkeler arasında yer alıyor. Hatta öyle ki neredeyse hiç önlem almadı demek daha yerinde olacaktır. Vaka sayısı 5000’in üzerine çıkmasına rağmen İsveç hükümetinin aldığı tek önlem, 50 kişinin bir arada bulunmasını yasaklaması oldu. Buna ek olarak 16 yaşından küçük çocukların da hâlâ eğitimlerine okullarında devam etmeleri ise velilerin tepkisine neden oluyor.

6- Malezya’da COVID-19 Tedbirleri

Malezya’da COVID-19 Tedbirleri

COVID-19 kapsamında alınan ilginç tedbirlerden biri de Malezya’da. Malezya hükümeti, farklı önlemler almak yerine cinsiyetçi tedbirler almayı daha uygun gördü. Alınan tedbirler kapsamında kadınların evde kocalarına karşı çok konuşarak onları bunaltmamaları istendi. Ancak bu ülke genelinde protestoların yapılmasına neden olunca, hükümet özür dileyerek tedbiri geri almak zorunda kaldı.

7- Türkmenistan’da COVID-19 Tedbirleri

Türkmenistan’da COVID-19 Tedbirleri

Listemizin yedinci sırasında yer alan Türkmenistan, diğer tüm ülkelere göre en ilginç “tedbirsizliği” aldı. Ülkede “koronavirüs” kelimesinin konuşulması yasaklandı. Hatta öyle ki Azatlyk Radiosy ismindeki bir radyo sunucusunun iddiasına göre halk arasında sivil kıyafetli ajanların gezdiğini ve koronavirüs ile ilgili konuşanların deşifre edilerek şikayet edildiği bile söylentiler arasında yer alıyor.

8- Avusturya’da COVID-19 Tedbirleri

Avusturya’da COVID-19 Tedbirleri

Alınması gereken tedbirleri alma açısından en ilkeli davranan ülkelerden biri Avusturya oldu. Dünya Sağlık Örgütü’nün “maskeyi hastalar takmalı” şeklinde açıklama yapmasına rağmen hükümet, vatandaşların mağazalarda maske takmasını zorunlu hale getirdi.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Koronavirüs Salgınında Alınan En İlginç Önlemler

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.